خانه / همه مطالب / آثار / سخنرانی ها / خطبه جمعه / از سوی امام جمعه پردیسان صورت گرفت:ایراد خطبه‌های نماز جمعه پردیسان به صورت مجازی۹۸/۱۲/۹

از سوی امام جمعه پردیسان صورت گرفت:ایراد خطبه‌های نماز جمعه پردیسان به صورت مجازی۹۸/۱۲/۹

با توجه به تعطیلی نماز جمعه در اکثر نقاط کشور، به جهت جلوگیری از تعطیل شدن تریبون روشنگرانه و تبیین مسائل کشور، آیت الله قوامی، امام جمعه محترم پردیسان خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ ۹ اسفندماه ۱۳۹۸ را به صورت مجازی ایراد و منتشر کردند.

ایشان در خطبه‌ها با اشاره به مبتنی بودن انقلاب بر مصلحت‌های سیاسی و اجتماعی گفتند: اگر بین دو فعل مفید دارای مصلحت، یکی مصلحت بیش‌تری داشته باشد و دیگری مصلحت آن مهم باشد و نه اهم، این‌ها با هم تزاحم می‌کنند. تشخیص مصلحت با ولی امر است که از طریق نظام رأی و حکم خود را صادر می‌کند. این‌ها اصولاً از مقوله‌ی حکم هم هستند.

امام جمعه‌ی محترم گفتند: مثالی برای ما طلبه‌ها می‌زنند که اگر پسر خودتان و یک پیامبر در حال غرق شدن بودند و شما فقط توان نجات یک غریق را داشته باشید، باید به سمت نجات آن پیامبر بروید، چون مصلحت او اهم است. شرع و عقل حکم می‌کند که پیامبر و معصوم را نجات دهیم. اصولاً مجمع تشخیص مصلحت نظام هم برای هم‌این تشکیل شده است که اگر دو مصلحت با یک‌دیگر تزاحم کردند، تشخیص اهم یا مهم بودن مصلحت با آن نخبگان مجمع تشخیص است.

ایشان با اشاره به تعطیلی نمازهای جمعه گفتند: برگزاری نماز جمعه یک واجب تخییری است و مصلحتی قوی دارد و باعث استحکام نظام جمهوری اسلامی شده است. اگر امر دایر بشود بین برگزاری نماز بامصلحت با وجود بیماری و خطرات آن، باید به حرف‌های ستاد مبارزه با کرونا که مثل یک قرارگاه نظامی است و مورد حمایت رهبر است عمل کنیم. نظام تشخیص می‌دهد که جان انسان‌ها مهم‌تر است و نماز با وجود مصلحت آن باید موقتاً تعطیل شود.

امام جمعه پردیسان گفت: در خاطرات معصومین هست که وقتی در حال اعتکافِ یا نماز امام کسی از ایشان کمک می‌خواست، به یاران‌شان سفارش می‌کردند که اگر کسی از شما خدمتی خواست، طواف و نماز و اعتکافتان را ترک کنید و به او برسید، این ثوابش بیش‌تر از عبادت است. خدمت برای مردم و دل‌سوزی برای آن‌ها آن‌قدر مهم است که می‌توانیم عبادتی را ترک کنیم.

استاد حوزه‌ی علمیه‌ی قم گفت: نباید برای این مسئله نگران بود چون مبنایی است و با مبنای فقه حکومتی اسلام سازگار است. البته چون تا الآن تعطیلی نداشته‌ایم برای ما عجیب است. اما به خاطر مصلحتی مهم‌تر مصلحتی دیگر را ترک می‌کنیم و دوباره برقرار می‌کنیم. ما وقتی به خاطر حفظ جان انسان‌ها نماز جمعه‌ای را که برای نظام ما مهم است ترک می‌کنیم دنیا به ما احترام بیش‌تری می‌گذارد. ما وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم، گاهی با حضور در میدان و گاهی با عدم حضور. آدم متشرع و انقلابی و وظیفه‌مند و مسئولیت‌پذیر همیشه گوش به دستور نظام و رهبر است و پیش خدای خودش حجت دارد و معذور می‌شود.

خطیب پردیسان قم با تبریک لیله الرغائب و ایام ماه رجب و تسلیت شهادت امام هادی علیه‌السلام گفت: امام هادی علیه‌السلام می‌فرمایند علیکم بالورع، ورع فوق تقواست، یعنی انجام مستحبات و ترک مکروهات. ایشان می‌فرمایند این ورع وظیفه‌ی شماست و این هم‌آن دین است، یعنی تقوا هم‌آن دین است. می‌فرمایند تقوا داشته باشید نجات می‌یابید و نیاز نیست که ما را به زحمت بیندازید و شفاعت بخواهید. هم‌این که به دستورات دینی گوش می‌کنید و التزام عملی و قلبی دارید، خودبه‌خود وارد بهشت می‌شوید. چرا انجام نمی‌دهید و از ما توقع نجات دارید؟ خودتان خودتان را نجات دهید.

آیت الله قوامی با اشاره به شیوع و مقابله با بیماری کرونا از سوی کادر پزشکی مراکز بهداشتی گفتند: خوشبختانه در قم مقدسه با تدابیر عالی همانطور که داعش توسط حاج قاسم شکست خورد، مقابله با این بیماری هم انجام شد. می‌خواستند قم را ضایع کنند و خیلی روی آن کار شده بود، اما سریع کرونا محاصره شد و لشکر او شکست خورد. ما با یک هفته مبارزه آماری که به دست آوردیم این بود که مرخص شده‌ها دارند زیاد می‌شوند. این بیماری در حال شکست است، این شکست‌ها منجر به تقویت ما می‌شود.

ایشان ضمن توصیه به عدم برخورد سیاسی با اعداد و ارقام گفتند: نباید یک‌دیگر را مضطرب کنیم. تشویش اذهان و نشر اکاذیب هم گناه و هم جرم است. اگر جلوی صورت مردم عطسه کنید و ویروس به آن‌ها منتقل کنید هیچ فرقی ندارد با این که روحیه‌ی آن‌ها را خراب کنید. دشمن مأیوس شد، می‌گوید هر بلای طبیعی و غیرطبیعی سر این کشور می‌آید سریع بر مشکلات غلبه می‌کند.

خطیب پردیسان با تبریک پیروزی انتخابات گفتند: هم‌آن‌طور که پیش‌بینی می‌کردیم و می‌گفتیم، انتخابات گام دوم با گام اول متفاوت است، الحمد لله هم‌این‌طور شد. شورای نگهبان نترسید و افراد ناصالح را باقدرت کنار زد. نگذاشت مثل ویروس وارد نظام شوند و نظام را مریض کنند. رأی ۴۳ درصد در فضای ملتهب کم نیست. همین هم آرزوی غربی‌ها است. نتایج هم بسیار عالی بود و مجلسی انقلابی با رأی مردم تشکیل شد و فتحی صورت گرفت. باید این پیروزی را حفظ کرد.

وی در ادامه با توصیه به نمایندگان منتخب گفت:‌ تحت نظارت هستید. صریحاً اعلام می‌کنیم: از سرنوشت غیرانقلابی‌ها عبرت بگیرید. ۲۴ساعت برای مردم کار کنید و قانون بنویسید و نظارت کنید. قانون انتخابات را اصلاح کنید تا مردم شیرینی‌های رأیی که دادند را بچشند./
۱۳۹۸/۱۲/۹

درباره‌ی محمد چزگی

همچنین ببینید

آیت الله قوامی؛«نه شرقی، نه غربی»؛ آرمان انقلاب

در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه پردیسان مطرح شد:«نه شرقی، نه غربی»؛ آرمان انقلاب آیت الله …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *