خانه / همه مطالب / آثار / سخنرانی ها / خطبه جمعه / وظیفه‌ی روحانیت اقامه‌ی نماز است

وظیفه‌ی روحانیت اقامه‌ی نماز است

در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه پردیسان مطرح شد: وظیفه‌ی روحانیت اقامه‌ی نماز است

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ ۲۲ آذر ماه با اشاره به آیه‌ی ۱۷ سوره‌ی فصلت در بیان هدایت‌ناپذیری قوم صالح علیه‌السلام گفتند: وقتی قومی هدایت‌ناپذیر باشد، اگر در معرض صدا و سیمای پیام‌بری هم‌چون صالح هم باشد، درست نمی‌شود. پذیرش هدایت قابلیتی لازم دارد. وقتی عذاب خدا به سوی قوم صالح آمد، همه‌ی دست‌آوردهای تمدن‌شان نتوانست آن‌ها را حفاظت کند و به یک‌باره داخل زمین فرو رفتند. امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرمایند در مسیر هدایت نگران کمی جمعیت نباشید، چون مردم بر سر سفره‌ای گرد آمده‌اند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن طولانی است.

ایشان با هشدار نسبت به شبهه‌افکنی دشمنان و منافقان در خصوص ضرورت ولایت فقیه گفتند: عده‌ای مرموز و مزدور می‌گویند نیازی به ولایت فقیه نیست. کسانی که سکوت کنند و راضی باشند در عقاب این‌ها چه در دنیا و چه در آخرت شریک‌اند. اگر این نظام بدون ستون و عمود خیمه شود، بپاشد و بشیند چه کسی پاسخ‌گو است؟

خطیب جمعه‌ی پردیسان گفت: رییس جمهور هم‌سایه‌ی شما را بازجویی بدنی می‌کنند تا به ملاقات رییس جمهور نظام سلطه برود؛ در کشور شما نامه‌ی آن شیطان را پرت می‌کنند و نمی‌خوانند. می‌خواهید آن‌طور بشوید؟ شقاوت این است که آن ولایتی که به آن سفارش اکید شده است، بگوییم هر چه مشکل هست از آن است. چه‌قدر شقاوت؟

آیت الله قوامی با اشاره به برگزاری اجلاسیه‌ی نماز گفتند: نماز در مدارس روبه تهدید است، به خاطر غفلت انقلابیون و خیانت ضدانقلابیون. رهبر انقلاب گفتند ما در ادای این فریضه قاصر و مقصریم. آمار آموزش و پرورش خوش‌آیند نیست. درصد دانش‌اموزان نمازخوان خوب نیست. چه می‌کنیم انقلابیون؟ وزیر آموزش و پرورش می‌گوید یکی از علل ضعیف شدن نماز تعویق پرداخت‌ها به امام جماعت‌ها است. اگر این واقعیت داشته باشد که واویلاه! که کسی برای پول به نماز برود! کجایند آن علمایی که پیاده به کوه و دشت می‌زدند تا یک نفر را پیدا کنند و هدایت کنند؟

وی افزود: طلبه برای نماز خواندن بودجه می‌خواهد؟ این اقامه‌ی صلاه و زکات و امر به معروف و نهی از منکر است؟ بیایید بی‌چشم‌داشت به مدرسه‌ها برویم. اوضاع خیلی خوش‌آیند نیست. من درصدها را پشت تریبون عمومی نمی‌گویم. ما مدرسه‌ها را رها کرده‌ایم. جالب است که خود آموزش و پرورشی‌ها می‌گویند حاج آقا به داد ما برسید! گفتم راست می‌گویید، ما غافل هستیم.

امام جمعه‌ی پردیسان خاطرنشان کرد: نماز تضمین سلامت و امنیت نظام است. پیامبر بعد از تشکیل حکومت، هفت رکعت به نمازها اضافه کرد. یعنی الآن نیاز به معنویت بیش‌تر است. بعد از قدرت گرفتن اگر در برابر آن مانع تقوا ایجاد نکنید فسادآور است. دولت‌مردان، حکم‌رانان و قدرت‌مندان باید نماز را به‌پا دارند.

خطیب جمعه‌ی پردیسان گفت: خدای متعال می‌گوید اگر در حکومت اقامه‌ی نماز، رفاه، امر به معروف و نهی از منکر انجام شود، این حکومت عاقبت‌به‌خیر می‌شود. اگر حواستان به این چهار رکن نباشد، مثل قوم ثمود می‌شوید.

استاد حوزه‌ی علمیه با دعوت از روحانیون به اصلاح خطاها و رویه‌های گذشته گفت: بیایید آسیب‌شناسی کنیم. یکی از کوتاهی‌های ما روحانیون در موضوع نماز بچه‌هاست. این همه روحانی.

آیت الله قوامی با اشاره به پیش‌رفت‌های طرح شبکه‌سازی امامان جمعه و جماعت گفتند: بالای سر هر مجتمع باید امامی باشد تا نمازخوان تربیت کند. ما به امامان مجتمع گفتیم ۳۶۵ روز در مجتمع بمانید، بچه‌ها را نمازخوان کن، حسینیه بساز، شهرداری حمایت می‌کند، معاونت تبلیغ حوزه هم گفته اگر این‌ها جایی نروند حق‌التبلیغ این‌ها را هم می‌دهیم. اگر امامت درست شود نماز هم درست می‌شود.

ایشان در پایان با تأکید بر توجه حوزه‌ی علمیه به تربیت امام گفتند: حوزه‌ی علمیه باید امام تربیت کند. ما امام مدیر، مدبر، شجاع و آگاه و باتقوا کم داریم. مبلغ و مدرس و محقق زیاد داریم، اما امام کم داریم. بخش زیادی از مساجد این کشور فاقد امام است، اما اهل سنت هیچ مسجدی بدون امام ندارند.

 

درباره‌ی محمد چزگی

همچنین ببینید

پخش زنده خطبه ویدیویی جمعه، ۱۹ اردیبهشت، ساعت ۱۲:۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *