خانه / همه مطالب / آثار / سخنرانی ها / خطبه جمعه / خطیب جمعه پردیسان:ریشه مشکلات در سوء تدبیر است، نه در تحریم

خطیب جمعه پردیسان:ریشه مشکلات در سوء تدبیر است، نه در تحریم

آیت الله سیدصمصا‌م‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹ با اشاره به برکات ماه ذی‌القعده و روز زیارتی مخصوص حضرت علی بن موسی علیه‌السلام گفتند: ما از قدیم یاد گرفته‌ایم زیارت همیشه حضوری نیست. زیارت از راه دور یکی از انواع زیارت‌هاست. زیارت عاشورا را می‌توانید در بام منزل بخوانید. گاهی بعد مکانی و گاهی بیماری مانع می‌شود. این بیماری کنونی هفت حرم را تعطیل کرده است. نه حجی، نه زیارت اربعینی و نه مشهد و نجف و دمشقی هست. خیلی وقت‌ها این حرم‌ها ممنوع بوده است، اما آیا زیارت تعطیل می‌شود؟ ارتباط قلبی تعطیل می‌شود؟ نه، ارتباط برقرار است.

ایشان افزودند: این که ما در آستانه‌ی فروپاشی رژیم حاکم بر جهان هستیم، مدیون حرکت حضرت رضا علیه‌السلام است. علائم تب و لرز و احتضار مشخص است. امام را در روز بیست و سوم، چهارم و پنجم و روز دحو الارض خوب زیارت کنید تا ایشان از شما راضی شوند و پیروزی شما نزدیک‌تر شود.

آیت الله قوامی در ادامه با اشاره به روز جهانی جمعیت و معضلات رشد جمعیت در جهان و ایران گفتند: سازمان ملل گفت اگر جمعیت زیاد شود دچار کمبود آب و غذا خواهیم شد؛ دچار کمبود منابع نفت و گاز و سوخت‌های فسیلی محدود. مثل پدری که بچه‌هایش زیاد می‌شود و می‌ترسد، ترسیدند. مثلاً هر چقدر جمعیت بیش‌تر شود کشورها قدرت‌طلب‌تر می‌شوند و دوست دارند قلمروشان را توسعه دهند.

وی افزود: مالتوس انگلیسی دویست سال پیش گفت جمعیت سواره و امکانات و غذا پیاده حرکت می‌کنند. ترسیدند. این ترس به ما هم منتقل شد. فرمایش پیامبر و سفارش ایشان به ازدیاد نسل و تکثیر امم را فراموش کردیم. در نتیجه امروز خطر پیری کشور ما را تهدید می‌کند. ما که قرار بود جهانی را تکان دهیم، پیرو شدیم.

ایشان خاطرنشان کردند: تورم و گرانی که مردم ما را کلافه کرده است به خاطر جمعیت نیست، به خاطر سوء تدبیر و فقدان مدیریت اسلامی است.

امام جمعه‌ی پردیسان گفت: رهبری صادق هستند. گفتند ما اشتباه. کردیم جلوی رشد جمعیت را گرفتیم. بنده برای حفظ احترام شما می‌گویم نه. بر اساس نظر فقهی و استنباطی، مدیریت، اقتضایی و بر اساس شرایط است. این نان به نرخ روز نیست. باید به شرایط نگاه کرد. آن وقت شرایط آن طور بود. نباید نگران بود.

ایشان با تأکید بر این‌که نه افزایش و نه کاهش جمعیت ارزشی ندارد، بلکه باید به فکر مدیریت جمعیت باشیم، گفتند: من بر اساس فقه الاداره می‌گویم. گاهی مواقع یک خانواده اصلاً نباید بچه‌دار شوند. یعنی نظام اسلامی حق دارد و بایستی بگوید شما حق بچه‌دار شدن نداری یا شما باید ده تا داشته باشی. تو توان اداره داری، تو معتاد و قاچاقچی تحویل نمی‌دهی، تو باید بیش‌تر داشته باشی. باید مدیریت کرد. مدیریت اسلامی مدیریت اقتضایی است.

رییس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی با اشاره به آفات فضای مجازی افزود: دنیای مجازی پدید آمد که خانواده را نابود کند، ازدواج‌های بدلی و سفید و سیاه به وجود آمد. وقتی ازدواج اینترنتی شد، طلاق هم از همان طریق انجام می‌شود. باید این را مدیریت کنیم تا دنیای مجازی در خدمتتان باشد، نه در مقابل شما.

خطیب پردیسان با اشاره به نامه‌ی یکی از سران نفاق به رهبری گفت: خواب و سراب دیده‌اید بیچاره‌ها. اگر تغییر رژیم مطرح است، تغییر رژیم حاکم بر جهان است. درماندگی و دریوزگی تا این حد؟ آن‌ها دارند نابود می‌شوند، شما خائن‌ها می‌گویید این‌جا نابود می‌شود؟ ما در حال رشد و حل مسائل هستیم. خدایا کینه‌توزانی که از روی حسادت و جهالت و عداوت پنجه بر خورشید می‌کشند، اگر قابل هدایت نیستند عمرشان را کوتاه بفرما.

آیت الله قوامی با اشاره به تأثیر منفی برجام بر معیشت مردم تأکید کرد: پس فردا سال‌روز امضای برجام است. تیر ماه پر از حادثه و ضربه‌های گل به خودی از سوی افراد مأیوس است. برجام را امضا کردید، چه به دست آوردید؟ نود درصد پیام‌هایی که برای بنده می‌نویسند راجع به مسکن است. این‌ها ناشی از سوء تدبیر است نه از تحریم‌های آمریکا.

ایشان با اشاره به تحولات اخیر در قوه‌ی قضائیه و مقننه گفتند: ما دو قوه را تقریباً اصلاح کردیم و یک قوه مانده است. این را هم عرض کنم که ما هنوز از آن دو قوه رضایت کافی نداریم، ولی از قبل بهتر شده است. قوه‌ی سوم باقی مانده است. سه قوه‌ی هماهنگ با هم می‌توانند مشکلات را حل کنند.

درباره‌ی محمد چزگی

همچنین ببینید

پخش زنده خطبه‌ی ویدیویی (به جای خطبه‌ی نماز جمعه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *