خانه / همه مطالب / آثار / سخنرانی ها / خطبه جمعه / خطیب جمعه‌ی پردیسان:انقلابی‌گری یعنی تبعیت از رهبر

خطیب جمعه‌ی پردیسان:انقلابی‌گری یعنی تبعیت از رهبر

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مورخ ۲۷ تیرماه ۱۳۹۹ با اشاره به ارزش روز دحوالارض در معارف اسلام گفتند: هر کس در این روز روزه بگیرد، زمین و زمان برای او استغفار می‌کنند. معمولاً اهل معنا می‌گویند ما یک تخلیه، تحلیه و تجلیه داریم و هر سه در امروز اتفاق می‌افتد.

وی افزود: استغفار، تخلیه و پاک‌سازی سابقه‌ی تاریک است. بعد از آن تحلیه است که عبادت امروز برابر صد سال است. با عبادت زینت داده می‌شوید و بعد نوبت تجلیه است که نور خدا و عظمت او در انسان تجلی می‌کند و انسان بنده‌ی او می‌شود. هر سه در دحو الارض هست.

ایشان با اشاره به تولد زمین، کعبه، ابراهیم، عیسی و نزول رحمت ویژه به حضرت آدم در روز دحو الارض گفتند: این روز عجیبی است، روز زیارت مخصوص امام رضا علیه‌السلام هم هست، چون مصادف با حرکت ایشان از مدینه به ایران است. این روز با امام رضا علیه‌السلام عجین شده است، باید ایشان را زیارت کرد تا این تحولات تکوینی و تشریعی و معنوی ایجاد شود.

آیت الله قوامی با اشاره به سال‌روز پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط امام خمینی رضوان‌الله‌علیه و عوامل پذیرش آن گفتند: این از معدود مصوبات شورای امنیت بود که صددرصد با آن موافقت کردند؛ به علت خطر انقلاب اسلامی و فقیهی که در رأس آن بود و زنگ خطری که هم برای شرق و هم برای غرب بود. لذا همه با هم این را تصویب کردند.

ایشان افزودند: امام گفت این جنگ یک نعمت است. امام دید عجیبی داشت، گفت این جنگ نقمت نیست، نعمت است. هم در ظاهر و هم در باطن پیروز شدیم. ما را متهم می‌کردند به صدور انقلاب، در نتیجه ترسیدند و جنگ کردند. داخلی‌ها می‌گفتند. کشوری سربلند و تنها که نه آمریکا با او بود و نه شوروی. تک و تنها پیروز شد، این معجزه نیست؟ کدام رژیم در تاریخ ایران این‌گونه ملتش را سربلند کرده است؟

خطیب جمعه‌ی پردیسان با اشاره به نگرانی امام خمینی از تندروی در مسیر نهضت گفتند: امام در نامه‌ای محرمانه گفتند ما مجبور شدیم [قطعنامه] را بپذیریم… مواظب باشید، ممکن است افراد داغ و تند با شعار انقلابی شما را از آن‌چه صلاح انقلاب است دور کنند. آن‌ها که از امام داغ‌تر هستند مارق‌اند. این‌ها که زودتر از رهبری تصمیم می‌گیرند، برای استیضاح پویش درست می‌کنند. وقتی هم آقا می‌گویند دولت تا آخر بماند، توجیه درست می‌کنند. انقلابی‌گری یعنی تابع رهبر باشیم.

ایشان تأکید کردند: امام در منشور روحانیت گفتند این‌ها که خیلی تندند، عاقبت در آغوش آمریکا هستند. انقلابی کسی است که لازم و لاحق است. این‌ها نمی‌توانند تصمیم بگیرند. امام از افراد داغ و تند که همیشه بوده‌اند می‌ترسید. از پاپ کاتولیک‌تر هستند. چهل سال گذشته است، باید خود را با رهبر تنظیم کنیم تا او در هر داستانی از ما وحشت نکند.

وی با اشاره به امیدواری رهبری به مجلس جدید گفت: ما از شورای نگهبان متشکریم، دل رهبر را خوشحال کردید. چون ملاحظه‌کاری نکردید. همه‌ی آن‌هایی که باید رد صلاحیت می‌شدند رد صلاحیت کردید. ما این شورای نگهبان را دوست داریم. آن چهار رئیس جمهوری که تأیید کردید کدام صلاحیت داشت؟ چرا تعارف می‌کردید؟ شما در تنگه‌ی احد هستید، فقیه و حقوق‌دان هستید. الآن هم برای ریاست جمهوری سال بعد حق ندارید از کسانی که امتحان‌شان را بد پس دادند حمایت کنید. افراد جوان و جدید را تأیید کنید. ما دیگر لاریجانی و جلیلی و جهانگیری نمی‌خواهیم، افراد جدید می‌خواهیم. گام دوم است، تعارف را کنار بگذارید.

امام جمعه‌ی پردیسان در پایان تأکید کرد: این‌جا مردم‌سالاری دینی است نه دموکراسی که همه شرکت کنند. پس دین چه شد؟ آن‌ها که دین را در دنیای مدرن لایق برای مدیریت و حکومت نمی‌دانند و مبنایی اشکال دارند، چرا به این‌ها میدان می‌دهید. این‌ها ممکن است مظلوم‌نمایی کنند، مراعات نکنید. تجربه‌شده‌ها را دوباره نیاورید، بگذارید خلاص شویم. تا بیاید بگوید نظر من مهم‌تر است یا نظر ولی فقیه، مردم از گرسنگی می‌میرند. رییس جمهوری که خودش ایدئولوژی دارد نمی‌خواهیم، کارگزار امام خامنه‌ای می‌خواهیم.

درباره‌ی محمد چزگی

همچنین ببینید

پخش زنده خطبه‌ی ویدیویی (به جای خطبه‌ی نماز جمعه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *