خانه / همه مطالب / آثار / سخنرانی ها / خطبه جمعه / امام جمعه پردیسان:ذی‌الحجه ماه ولایت و حکومت است

امام جمعه پردیسان:ذی‌الحجه ماه ولایت و حکومت است

آیت الله سیدصمصام‌الدین قوامی، امام جمعه پردیسان قم در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه با اشاره به برکات دهه‌ی اول ذی‌الحجه گفتند: ماه آخر سال قمری ماهی است که در آن باید ببینیم با اهل بیت، امانات الهی در دست مسلمانان چه شد؟ ماه ذی‌الحجه ماه ولایت و خلافت و حکومت است. ابراهیم در این ماه فرزندش را ذبح می‌کند و ذبح‌نشده، ذبیح‌الله نام می‌گیرد. پیام این است که شما وظیفه‌تان را انجام دهید، اگر به نتیجه نرسید ما آن را تمام‌شده تلقی می‌کنیم، چون مهم نیت شماست.

ایشان با اشاره به حضور حضرت موسی علیه‌السلام در میقات گفتند: موسی به طور آمد که الواح را بگیرد و برای هدایت مردم به سوی آن‌ها برگردد، مثل طلبه‌ها که می‌آیند درس می‌خوانند تا برگردند، هدایت کنند و برگردند. حضرت صادق آل محمد علیهم‌السلام گفتند بر اساس گفته‌ی پدرم در دهه‌ی اول ذی‌الحجه نماز آن را بخوانید که مسائل ولایت، حکومت و فتنه همیشه در یادتان باشد و فراموش نکنید.

وی تأکید کرد: گاهی به ما می‌گویند شما کاش حکومت تشکیل نمی‌دادید، چون دین‌تان ضربه می‌خورد. اگر کار خوب بکنند نمی‌گویند آخوندها انجام دادند، اما اگر کار خراب شود می‌گویند آخوندها انجام دادند! اشکال ندارد. ما این هزینه را می‌دهیم و پای آن می‌ایستیم تا بتوانیم درک درستمان را از این مکتب و این ذی‌الحجه داشته باشیم.

امام جمعه پردیسان با اشاره به پنجم مرداد، سال‌روز اقامه‌ی اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفتند: امام از آقای طالقانی بهتر پیدا نکردند که زبانش چون مالک اشتر و زندگی‌اش چون ابوذر بود، این به تصریح امام خمینی بود و ایشان امام جمعه تهران شد.

آیت الله قوامی با تأکید بر این‌که نماز جمعه مهم‌ترین آیین عبادی اسلام است گفتند: حضور در نماز جمعه حضور در جبهه است. این‌جا شعبه‌ای از جهاد است و شما جزو مجاهدین ثبت می‌شوید، چون با حضور و ادب و ماسک و فاصله‌گذاری‌تان دارید اسلام را یاری می‌کنید.

ایشان با تأکید بر این‌که امام جمعه پدر معنوی نیست، بلکه رئیس و مسئول منطقه‌ی امامت خود است گفتند: امام مسئول یک جا است. امیرالمؤمنین، خلفا، امام حسن و … همزمان مسئول و امام جمعه بودند. با القائات شیطان، دین از سیاست جدا شد و کسی که امیر بود امام جمعه نصب می‌کرد.

ایشان با تأکید بر اینکه اتحاد شبکه‌ی امامان جمعه و جماعت راه حل رفع مشکلات اجتماعی است گفتند: امام جمعه نیاز به شبکه دارد، شبکه‌ی ملی امامت. دوره‌ای که کسی می‌رفت گوشه‌ای خطبه می‌خواند تمام شد. هر کس امام است باید در شبکه و سامانه قرار بگیرد.

خطیب پردیسان با اشاره به اینکه هفت منطقه‌ی شهر قم مثل پردیسان نیاز به امام دارند گفتند: اگر می‌خواهید عفاف درست شود، حجاب و اقتصاد درست شود، شبکه‌ی امامت قم را راه بیندازید تا سراسر کشور یاد بگیرند و تأسی کنند. باید هر منطقه‌ای و محله‌ای امام داشته باشد. ما فقط امام جماعت مسجد نمی‌خواهیم، بلکه امام محله و ناحیه و شهر و استان می‌خواهیم.

امام جمعه پردیسان افزود: همان‌گونه که تمام اختیارات پیامبر به ولی فقیه می‌رسد، تمام اختیارات ولی فقیه هم به امام جمعه‌ می‌رسد. ما حرف بیست سال بعد را می‌زنیم و به همین دلیل متهم می‌شویم. در چهل سال دوم شبکه‌ی ملی امامت جمعه و جماعت مثل یک جوشن و زره تشکیل خواهد شد.

درباره‌ی محمد چزگی

همچنین ببینید

پخش زنده خطبه‌ی ویدیویی (به جای خطبه‌ی نماز جمعه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *